„Pogodynki grzewcze” w budynkach Spółdzielni
Szanowni Mieszkańcy Spółdzielni,
Chcielibyśmy Państwa poinformować, że w roku 2023 budynki Osiedla Tragutta zostały wyposażone w urządzenia pomiarowe, zwane „pogodynkami”. Natomiast na Osiedlu Wschód “pogodynki” zostały już zamontowane w 2021 roku, co przyniosło wiele korzyści w zakresie oszczędności energii, obniżenia kosztów ogrzewania oraz zwiększenia komfortu termicznego.
Główne zalety wprowadzenia „pogodynek grzewczych” do naszych budynków:
Oszczędność energii: Dzięki dostosowaniu pracy kaloryferów do warunków pogodowych, unikamy nadmiernej eksploatacji systemu grzewczego w dni o cieplejszych temperaturach.
Redukcja kosztów: Zmniejszenie zużycia energii przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, co jest korzystne dla Państwa portfeli.
Komfort termiczny: Dzięki inteligentnemu dostosowywaniu temperatury w mieszkaniach do warunków zewnętrznych, zapewniamy sobie jeszcze większy komfort.
Jesteśmy zainteresowani Waszymi opiniami i sugestiami. Jeśli macie pytania lub uwagi, zachęcamy do kontaktu z działem administracji.
Z poważaniem,
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej
Aneta Cegłowska
Karol Czerwiec
Jak działa “pogodynka”:
Jeżeli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej + 12°C „pogodynka” rozpocznie dostawę ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie to otworzy dopływ ciepła do wymiennika c.o. i uruchomi automatycznie pompę centralnego ogrzewania.
Uruchomienie dostawy ciepła przez „pogodynkę” nie jest równoznaczne z natychmiastowym, wyczuwalnym podniesieniem się temperatury w lokalach mieszkalnych, ponieważ proces podgrzania wody trwa. Czas od chwili uruchomienia c.o. do momentu, gdy odczujemy, że grzejniki w lokalach są ciepłe, zależy od wielu czynników, m.in.: od wielkości lub rozległości instalacji, jej pojemności, typu grzejników oraz dobranej mocy zamówionej dla instalacji c.o.
Po uruchomieniu centralnego ogrzewania np. przy temperaturze niewiele niższej niż + 12°C grzejniki w mieszkaniach nie będą gorące. Ich właściwa temperatura pracy będzie oscylowała w okolicach + 40°C. Dzieje się tak dlatego, że „pogodynka” steruje temperaturą centralnego ogrzewania, wyliczając właściwą temperaturę instalacji z tzw. Krzywej grzania czyli krzywej określająca wymaganą temperaturę zasilania instalacji w zależności od temperatury zewnętrznej. Im temperatura zewnętrzna jest niższa tym temperatura wody w instalacji, a z nią również temperatura grzejnika, jest wyższa. Przy -20°C w starych budynkach będzie ona wynosiła ponad +80°C w nowych może wynieść około +60°C.
Czujniki temperatury, z których „pogodynka” pobiera dane dotyczące temperatury zewnętrznej, są montowane najczęściej na ścianie północno-wschodniej lub północnej budynku na wysokości około 3 metrów, ponieważ jest to miejsce, w którym temperatura zewnętrzna jest najbardziej miarodajna, pomiaru nie zakłócają promienie słoneczne ani temperatura gruntu.